Szafirowe szkło w zegarkach

Rozmaitości

Szafirowe szkło w zegarkach

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

11 lipca 2018

Wbrew naszym wyobrażeniom szafirowe szkiełko w zegarku ma niewiele wspólnego z rzadkimi kamieniami szlachetnymi. Szafir syntetyczny, jaki posiadają zegarki, to odmiana korundu - minerału z tlenkiem aluminium. Dlaczego więc szafir w zegarkach jest tak bardzo pożądany?

Szkiełka szafirowe – liderzy w skali Mohsa

Odpowiedź jest prosta! Szafir posiada właściwości, które nadają mu luksusowy wygląd. Najważniejsze jednak jest to, że został uznany za najtrwalszy minerał naturalny, plasując się zaraz po diamencie w tzw. skali Mohsa, czyli skali twardości minerałów, liczącej 10 punktów. Rozkład jest bardzo przejrzysty – 1 punkt ma talk, będący najbardziej miękkim minerałem, którego bryłkę można zarysować nawet paznokciem. Na drugim końcu znajduje się diament, możliwy do zarysowania tylko drugim diamentem. Syntetyczne szkiełko szafirowe ma 9 punktów – dzięki temu jest odporne na zarysowania w zetknięciu z innymi twardymi materiałami, zapewniając nieskazitelny wygląd zegarka przez długi czas.

Szkiełko szafirowe

Wyjątkowa czytelność szkiełka szafirowego

Dodatkowym atutem jest jego optyczna przejrzystość wynosząca aż 85%. Oznacza to, że czasomierz jest nie tylko czytelny, ale także cieszy oko blaskiem charakterystycznym dla cennych materiałów. Dzięki wyjątkowej czytelności zegarki posiadające szafirowe szkła są pożądane szczególnie przez pasjonatów lotnictwa, przez samych pilotów w szczególności – pokrywa się je często też warstwami antyrefleksyjnymi, które utrudniają powstawanie odblasków, przeszkadzających w odczytywaniu godziny. Trudno znaleźć prawdziwy zegarek lotniczy nieposiadający doskonałego szafirowego szkła.

Szkiełka szafirowe

Szkiełka w zegarkach szwajcarskich – dlaczego szafirowe?

Wytworzenie szafiru jest procesem skomplikowanym, wymagającym doświadczenia i ogromnej wiedzy. Idealne wykończenie powierzchni jest kluczem do sukcesu, ale jednocześnie przysparza wielu trudności. Okazuje się, że główna zaleta, jaką jest trwałość szafiru, potrafi być zmorą podczas produkcji. Do obróbki szafiru wykorzystuje się piły i kamienie szlifierskie z diamentowymi końcówkami oraz proszek do polerowania wykonanych z czystego diamentowego pyłu. Dlatego też produkcją szafirowych szkieł do zegarków zajmują się tylko wyspecjalizowane fabryki. Jedną z nich jest fabryka mieszcząca się w szwajcarskim Le Locle, która wykonuje szkiełka dla marek takich jak Tissot i Certina. Szafirowe szkiełko stało się standardem dla wielu znanych marek. Posiadają je głównie zegarki szwajcarskie, takie jak Doxa, Atlantic, Roamer czy Adriatica, ale także producenci japońscy chętnie korzystają z szafiru jako materiału do produkcji szkiełek – nie brakuje ich w zegarkach Orient czy Seiko.

zegarki Seiko

Odporne szkiełko zegarkowe – wybierz szafir!

Trzeba także zaznaczyć, że o ile szkiełka szafirowe są wyjątkowo odporne na wszelkie zarysowania, nie są jednak niezniszczalne. Ich wysoka twardość wiąże się także z kruchością, przez co nie są odporne na bezpośrednie uderzenia. Na szczęście na co dzień mało zdarza się takich sytuacji – występują szczególnie podczas uprawiania sportu, a zegarków sportowych ze szkłami szafirowymi nie produkuje się często. Teraz wiadomo z jakiego powodu. Warto jednak spojrzeć, jak doskonale prezentują się zegarki z szafirowym szkłem - przykładem mogą być rewelacyjne Seiko Presage.

Szkiełko szafirowe to jednak niejedyny wybór. W zależności od tego, do czego używasz swojego zegarka i na jakie niebezpieczne sytuacje go narażasz, możesz potrzebować innego rodzaju urządzenia. Jeśli więc chcesz przekonać się, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje szkiełek, zapoznaj się z ich charakterystyką. Szkiełko mineralne, Hardlex czy z tworzywa sztucznego nie będą miały przed tobą tajemnic!

rodzaje-szkielek-infografika


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.