Działania Guess na rzecz ochrony środowiska

Guess

Działania Guess na rzecz ochrony środowiska

Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.

16 marca 2022

Ekologia w obecnych czasach to temat nr 1 już od dłuższego czasu. Ważne jest to, co robimy w obrębie własnych działań, ale również to, co robią inni na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wiele globalnych firm, w tym również modowych i zegarmistrzowskich, coraz częściej i na szerszą skalę wprowadza do swojej polityki kwestie związane z działaniami na rzecz ochrony środowiska. Jedną z takich globalnych marek jest Guess, który od 2016 roku nieprzerwanie kontynuuje swoje zaangażowanie w rozwiązywaniu problemów klimatycznych. Już teraz sprawdź, jaki jest plan działania modowego brandu w walce o naszą wspólną zieloną przyszłość!

 

Cele ustanowione przez Guess w Raporcie Zrównoważonego Rozwoju

Natura nas potrzebuje. Od wielu lat słyszymy niemy krzyk o pomoc w ratowaniu naszego świata. Z każdej strony docierają do nas apele o zmianę swoich nawyków, które negatywnie wpływają na środowisko. Wiadomo, zawsze warto zacząć od siebie, chociażby zrezygnować z kupowania wody w plastikowych butelkach na rzecz filtrów wielokrotnego użytku.

 

Działania Guess związane z ochroną środowiska

 

Jednak nasze pojedyncze czyny są jak kropla w ogromnym morzu. Sami nie zdziałamy wiele, ale wspólnie możemy wszystko. I właśni ten cel przyświeca lifestylowej marce Guess. W głównym oświadczeniu Dyrektora Generalnego Carlosa Alberiniego możemy przeczytać:

W GUESS wierzymy w sprawiedliwość, równość i społeczeństwo. W tym trudnym dla nas roku zrobiliśmy kolejne postępy na drodze do zrealizowania postawionych celów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Na przestrzeni tych kilku lat w pełni świadomie zaangażowaliśmy się na trzech głównych założeniach:

1. prowadzenie uczciwej działalności,

2. umocnienie więzi między współpracownikami i ich czynne wspieranie,

3. ochronę środowiska.

[...] W bieżącym roku m.in. współpracowaliśmy z organizacją Science Based Targets, by móc efektywnie dążyć do niskoemisyjnej produkcji. Dodatkowo rozszerzyliśmy również Smart Guess – eko kolekcję ubrań i akcesoriów. 

[...] Niniejszy raport zrównoważonego rozwoju przedstawia również nową strategię na przyszłość – Vision Guess. Planujemy kontynuować naszą podróż do zrównoważonego rozwoju z nowymi ambitnymi celami, które skoncentrowane będą na innowacyjnych działaniach związanych z ochroną środowiska i klimatu oraz regeneracją zasobów naturalnych.

[...] Czas na działanie jest teraz, wciąż mamy czas, aby przekształcić biznes na dobre. W Guess zobowiązaliśmy się do bycia częścią ruchu dążącego do rozwiązania problemu zmian klimatycznych. Dokonujemy odważnych wyborów i znajdujemy kreatywne rozwiązania. Musimy również wspierać młode pokolenie w prowadzeniu nas ku lepszej przyszłości. Każdy musi zrobić to, co do niego należy, abyśmy mogli zachować ten piękny świat, jaki znamy, a jeszcze lepiej, jaki sobie wymarzyliśmy!

 
Carlos Alberini, Dyrektor Generalny GUESS, Raport Zrównoważonego Rozwoju 2020-2021
 

Guess i działania na rzecz ochrony środowiska

 

Guess, rozwój marki i produkcja oparta na ochronie klimatu

Nasze czasy wymagają zdecydowanych działań i inwestycji proekologicznych. Coraz częściej wiele firm i marek, nie tylko modowych, sięga po zielone technologie i narzędzia pomocne przy wprowadzaniu lepszych zmian środowiskowych. Guess jako ogólnoświatowy brand od samego początku zmienia nie tylko oblicze mody, ale kreuje nowe spojrzenie na środowisko. W osiąganiu tego założenia pomagają marce współprace z następującymi organizacjami: Global Reporting Initiative (GRI) GOLD Community, Sustainability Accounting Standards Board (SASB), Sustainable Apparel Coalition (SAC), Better Cotton Initiative (BCI), Global Fashion Agenda, The Jeans Redesign, CDP, Science Based Targets Initiative, UNFCCC Fashion Industry Charter dla działań na rzecz klimatu, Good360, Fashion Institute of Design and Merchandising, Inno Community Development Organization, Homeboy Industries i Textile Exchange.

W związku z tym, na jakich działaniach koncentruje się Guess? Mając na uwadze przyszłość naszej planety, w 2019 roku marka podjęła stanowcze kroki, by zapobiec kryzysowi klimatycznemu. Firma zdecydowanie dąży do wprowadzenia zero emisyjnej gospodarki, a tym samym znacznego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i spowolnienia globalnego ocieplenia. Z powodzeniem kroki te zostały zatwierdzone i wsparte przez organizację Science-Based Target. Głównym celem jest ograniczenie do 2030 r. wytwarzania gazów cieplarnianych w korporacji o 50%, a o 30% w transporcie. Kolejny zdecydowany krok to rok 2050, gdzie zostanie całkowicie wyeliminowana z produkcji.

 

Działania Guess związane z ochroną klimatu

 

Dodatkowo Guess podpisała list otwarty koalicji We Mean Business, skierowany do przedstawicieli państw G20 uczestniczących w COP26 w Glasgow. Tym samym dołączyła do ponad 600 firm nawołujących przywódców do ochrony klimatu poprzez wypełnienie zobowiązań określonych w Porozumieniu Paryskim. Jednym z głównych postulatów jest właśnie prowadzenie takiej polityki, aby spowolnić wzrost temperatury na świecie do 1,5⁰C, czyli by w 2050 roku globalne ocieplenie osiągnęło wartość zerową.

 

„Change for Good” i Guess Eco – działania na rzecz ochrony środowiska

„Change for Good” – wszyscy tworzymy naszą przyszłość i to hasło przyświeca zielonej rewolucji zapoczątkowanej przez markę Guess. Guess Eco (wcześniej Smart Guess) to jedna z głównych kampanii firmy. Jej założenia bazują na wprowadzaniu i poszerzaniu działań związanych z dbaniem o środowisku i złagodzeniem klimatu, a także do jak najlepszego zoptymalizowania całego procesu produkcyjnego, włączając w to również wydajność sklepów Guess.

Guess prowadzi następujące działania:

  • inwestuje w odnawialne źródła energii,
  • wprowadza zmiany w produkcji swoich wyrobów,
  • aktywnie działa na rzecz klimatu jako członek Karty Narodów Zjednoczonych w sektorze modowym związanym ze zmianami klimatycznymi;
  • rokrocznie składa raport w sprawie swoich działań prośrodowiskowych mających wpływ na klimat do organizacji non-profit CDP (Carbon Disclosure Project).

Poniżej znajdziesz wyróżnione cele marki Guess na kolejne lata.

 

Cele marki Guess na rzecz ochrony środowiska

 

Jedynie podjęcie zdecydowanych kroków pomoże przeciwdziałać negatywnej zmianie klimatu i wyniszczającym klęskom żywiołowym. Guess stawia na długoterminową strategię rozwoju, w której udział bierzemy my wszyscy. Przyszłość natury i środowiska to również nasza przyszłość.

 

Proekologiczne zmiany na lepsze nie tylko w zegarkach Guess

Nie tylko marka Guess zmaga się z problemem środowiskowym. Na rzecz ochrony środowiska działa m.in. marka Timberland, czy Oris. Oprócz znanych firm również państwa i miasta zaczynają działać w ochronie środowiska. Ciekawostką może być np., że w Krakowie do 2040 roku ma zostać posadzone 7 mln drzew.

Małe zmiany mają wielki wpływ na przyszłość. Wesprzyj cele Guess lub organizacji ekologicznych działających na rzecz ochrony środowiska. Zrób mały krok ku zielonej przyszłości, wybierając ubrania i dodatki wykonane z recyklingu lub materiałów nadających się do ponownego przetworzenia.


Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.