Geneva Watch Days 2023 - poznaj nowości Frederique Constant, Alpina i Oris

Rozmaitości

Geneva Watch Days 2023 - poznaj nowości Frederique Constant, Alpina i Oris

Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.

14 września 2023

Miniona właśnie edycja Geneva Watch Days była niezwykła pod względem liczby prezentujących marek i gości oraz ciekawych premier zegarkowych. W „stolicy” szwajcarskiego zegarmistrzostwa zebrało się bliska 40 zegarkowych marek. Przyjrzyjmy się, jakie nowości zaprezentowały marki Alpina, Frederique Constant i Oris.

 
 

Luksus w detalach: Frederique Constant obchodzą 35. rocznicę stworzenia marki modelem Classic Power Reserve Big Date Manufacture

Frederique Constant świętując 35. rocznicę powstania marki zaprezentował 4 modele Classic Power Reserve Big Date Manufacture. W kopercie o średnicy 40 mm umieszczono innowacyjny mechanizm z trzema komplikacjami: rezerwą chodu, dużym datownikiem i wskaźnikiem faz księżyca. Pierwszy model (FC-735MT3HPT) posiada platynową kopertę i meteorytową tarczę, drugiego kopertę wykonano ze stali szlachetnej w kolorze różowego złota i osadzono w niej szarą, antracytową tarczę - model FC-735G3H9. Są one limitowane odpowiednio do 35 i 350 sztuk

 

Frederique Constant Classic Power Reserve Big Date Manufacture

 

Dwa pozostałe modele posiadają stalową kopertę i niebieską (FC-735N3H6) lub srebrną tarczę (FC-735S3H6). Będą stanowiły część regularnej kolekcji marki. Jest to pierwszy kaliber tego producenta oferujący wspomniane wcześniej trzy komplikacje. Rezerwa chodu tego mechanizmu wynosi 50 godzin. Wskazywana jest ona poprzez umieszczony na godzinie 9 wskaźnik ze smukłą wskazówką poruszającą się po łuku, który kończy się czerwoną strefą przypominającą o nakręceniu zegarka.

 

Frederique Constant Classic Power Reserve Big Date Manufacture 2n

 

Klasyczny design w duchu art déco oraz model z czasem światowym od Alpiny

Alpina przedstawiła dwa nowe modele: Alpiner Heritage Carree Automatic 140 Years oraz Startimer Pilot Quartz Worldtimer. Pierwszy z nich, jak sama nazwa wskazuje, powstał w ramach celebrowania 140. rocznicy marki. Producent zaprezentował dwie linie z prawdziwym, ręcznie nakręcanym kalibrem 490 z 1938 roku. Został on odrestaurowany i osadzony w srebrnej kopercie. Na każdą z linii składa się jedynie 14 sztuk zegarków. 

 

Alpiner Heritage Carree Automatic 140 Years 5

 

By zachować ciągłość, producent stworzył dwie podobne wersje, z każdą wykorzystując współczesny mechanizm, samonakręcający się kaliber mechaniczny AL-530 z rezerwą chodu wynoszącą 38 godzin. W minimalistycznej, kwadratowej kopercie umieszczono czarną lub srebrną tarczę, którą uzupełniają indeksy arabskie, wskazówki typu dauphine i sub-tarcza sekundnika. Design zegarków nawiązuje do art déco, który to styl był ich pierwotną inspiracją. Cyferblat przed uszkodzeniami zabezpieczono wypukłym szkłem szafirowym z antyrefleksem.

 

Alpiner Heritage Carree Automatic 140 Years

 

Kolejną nowość stanowi Alpina Startimer Pilot Quartz Worldtimer. Funkcja czasu światowego ceniona jest zwłaszcza przez często podróżujące osoby. Pozwala ona szybko sprawdzić godzinę w jednej z 24 stref czasowych. Model posiada wskazówkę godzinową, minutową i sekundową z powłoką luminescencyjną oraz wskazówkę GMT zakończoną czerwoną strzałką. Przy pomocy dodatkowej koronki można ustawić strefy czasowe na obracającym się dysku. Na tarczy umieszczono również datownik dni miesiąca. 

 

Alpina Startimer Pilot Quartz Worldtimer 2

 

Zegarki zasilane są mechanizmem kwarcowym. W kolekcji znajdują się modele z niebieską i zieloną tarczą oraz stalową bransoletę i model o czarnej tarczy ze skórzanym paskiem. Wokół tarczy umieszczono okrąg przedstawiający 24-godzinny okres obejmujący całą ziemię. Połowa z nich jest na białym (lub czerwonym) tle oznaczając godziny dzienne, a połowa na tle niebieskim (lub zielonym) wskazując godziny nocne. Co ciekawe, na najbardziej zewnętrznym okręgu z nazwami miast producent zastąpił Paryż Genewą, podkreślając swoje szwajcarskie korzenie.

 

Alpina Startimer Pilot Quartz Worldtimer

 

Morskie inspiracje innowacyjnych modeli zegarków Oris: Dat Watt Limited Edition II i Oris X Bracenet

Marka Oris z kolei zaprezentowała dwie nowości: Dat Watt Limited Edition II oraz ORIS X BRACENET. Pierwszy z modeli zainspirowany został solniskami Morza Wattowego. Jest to drugi model, który powstał w ramach współpracy producenta z Common Wadden Sea Secretariat (CWSS), organizacją działającą na rzecz ochrony Morza Wattowego w północnej Europie. Dat Watt Limited Edition II opiera się na modelu Aquis. Wyposażono go zieloną tarczę zainspirowaną wodami solnisk, które są istotną częścią różnorodnego ekosystemu Morza Wattowego. Model jest wydajnym zegarkiem nurkowym o klasie wodoszczelności wynoszącej 30 ATM. Wyposażono go w jednokierunkowo obrotowy bezel ze skalą minut znajdującą się na szarej wkładce z tytanu. Koronka posiada system ochrony, a luminowane wskazówki i indeksy zapewniają czytelność pod wodą. 

 

Dat Watt Limited Edition II 2

 

Zegarek dostarczany jest zarówno z niebieskim paskiem z gumy, jak i z bransoletą z trzeba ogniwami ze stali nierdzewnej. Oba rozwiązania posiadają zamek z systemem przedłużania, aby można było nosić zegarek na piankowym kombinezonie do nurkowania. Model opiera swoje działanie o szwajcarski mechanizm automatyczny z małą sekundą umieszczoną na godzinie 9 (połowa z nich jest pokryta luminoforem, aby nurkowie mogli potwierdzić, że zegarek działa) oraz  z nietypowym datownikiem w postaci białej kreski, która obraca się w 360-stopniowym kanale przez okres 31 dni. Zegarek jest limitowany do jedynych 2009 egzemplarzy, co jest symbolem roku, w którym Morze Wattowe otrzymało status światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Dat Watt Limited Edition II

 

Drugim zegarkiem zaprezentowanym przez producenta jest Oris X Bracenet. Tym razem firma nawiązała współpracę z przedsiębiorstwem społecznym Bracenet, które przetwarza wyłowione z oceanów sieci rybackie (tzw. ghost nets) na akcesoria. Efektem tej kolaboracji jest specjalna edycja zegarka nurkowego Aquis Date z efektowną tarczą wykonaną ze zużytych i przetworzonych sieci rybackich

 

ORIS X BRACENET. v2

 

Wyjątkowe cyferblaty modeli z tej kolekcji powstają z małych wycinków zielonych, niebieskich i białych sieci, które podgrzewane są aż do ich stopienia. Po ostygnięciu twardnieją w cienką warstwę materiału, który jest cięty do odpowiedniego rozmiaru oraz szlifowany do momentu, w którym będzie miał jedynie 0,3 mm grubości. Taki proces produkcji tarczy sprawia, że każda z nich jest inna i jedyna w swoim rodzaju. Materiał nie zawiera żadnych dodatków, wypełniaczy ani klejów. W kolekcji dostępne będą modele ze stali nierdzewnej z kopertą o średnicy 43,50 mm (01 733 7730 4137-07 8 24 05PEB) oraz 36,50 mm (01 733 7770 4137-07 8 18 05P). Zegarki opierają swoje działanie o automatyczne werki mechaniczne. Wyposażono je w jednokierunkowo obrotowe bezele, a ich wodoszczelność wynosi 30 ATM. 

 

ORIS X BRACENET. v


Agata Kucińska

Obok kolekcjonowania damskich eleganckich zegarków oraz biżuterii (i pisania o nich), prowadzi swoją firmę doradczą. Pogodny charakter, który zawsze służy radą i pomocą. Prywatnie mama i miłośniczka przyrządzania pysznych sushi.