Kilka słów o klasach wodoszczelności

Rozmaitości

Kilka słów o klasach wodoszczelności

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

02 listopada 2016

Wybierając zegarek, kupujący słusznie zwracają uwagę na bardzo istotną kwestię, jaką jest wodoszczelność. Jednakże należy pamiętać, że wartości podane na czasomierzach są pewnymi miarami uśrednionymi, a nie dokładnym odzwierciedleniem stanu faktycznego. Samo określenie „waterproof” czy „water resistant” może być mylące i niekoniecznie musi oznaczać całkowitą odporność na wodę. Co więc należy wiedzieć na temat wodoszczelności zegarków?

 

Metry, bary, atmosfery – co oznaczają klasy wodoszczelności?

W celu usystematyzowania definicji szczelności zegarków wprowadzono klasy podatności na możliwość dostania się wody do wnętrza czasomierza. Wartości podawane na czasomierzach wyrażane są w metrach (m) i/lub w atmosferach (bar, atm), przy czym są to normy, które sprawdzają się w warunkach ciśnienia statycznego. Jeżeli na zegarku widnieje wartość 30 m, oznacza to, że możliwe jest zejście na taką głębokość w przypadku braku dodatkowych czynników zwiększających ciśnienie.

Jak nietrudno się domyślić, warunki takie mogą zaistnieć jedynie w laboratorium, podczas gdy delikatny ruch znajdującej się pod wodą ręki, pływy morskie, czy nawet spadająca kropla, mogą spowodować znaczne zwiększenie nacisku otoczenia na czasomierz. Błędne jest więc założenie, że z zegarkiem o wodoszczelności 50 można bez obaw o uszkodzenia zejść na głębokość 50 m.

Warty przypomnienia jest jeszcze sposób przeliczania wartościom podanym w atmosferach i metrach; otóż na każdą liczbę „bar/atm” przypada 10 m maksymalnego zejścia z czasomierzem na głębokość przy ciśnieniu statycznym (100 m to 10 barów / atmosfer itd.).

 

Polar Grit X wodoszczelne zegarki 

 

Poziomy wodoszczelności zegarków

Dla zegarków klasycznych stworzono podstawowe klasy wodoszczelności. W przypadku znalezienia na czasomierzu napisu „water resistant” bez podanej wartości liczbowej można założyć, że model obroni się jedynie przed niewielkimi, przypadkowymi zachlapaniami lub wcale.

 

30 i 50 metrów – podstawowa ochrona

 

Zegarki wodoszczelne w klasie 30 m

W pierwszej kategorii wodoszczelności znajdują się zegarki z nakreśloną normą 30 m lub 3 bar/atm. Oznacza to, że czasomierz jest odporny na drobne zachlapania (np. w przypadku mycia rąk) oraz na podwyższony poziom wilgoci.

Wśród zegarków o poziomie wodoszczelności 30 m można znaleźć m.in. doskonałe klasyczne modele marki Atlantic, stylowe zegarki lotnicze niemieckiej firmy  Zeppelin oraz wiele modeli typu fashion.

 

Zegarki wodoszczelne w klasie 50 m

Następna klasa to zegarki z wartością 50 m lub 5 bar/atm. Mając na ręce taki czasomierz, nie trzeba obawiać się nieco większych zachlapań. Bez obaw o uszkodzenia można też brać kąpiel w wannie, a w przypadku wyjątkowo ekskluzywnych modeli, możliwe jest nawet pływanie w basenie, z wyłączeniem naturalnie skoków do wody.

To jedna z najpopularniejszych klas wodoszczelności. W swoich kolekcjach zegarki tej klasy posiada wielu producentów. Szczelne na poziomie 50 m są np. niebanalne szwajcarskie czasomierze firmy Aerowatch, zdobione szkieletowaniem (na zdjęciu), oraz liczne modele zegarków damskich marki Michael Kors.

 

Suunto 9 Peak

 

100 i 200 metrów – idealny zegarek do pływania

 

Zegarki wodoszczelne w klasie 100 m

Trzeci poziom obejmuje modele z liczbą 100 (metrów) lub 10 (bar/atm). Zegarki tego poziomu mogą być noszone w czasie pływania, a także nurkowanie z rurką (snorkeling) na nieduże głębokości. Czasomierze, które posiadają taką, lub wyższą klasę, często wyposażone są w zakręcany dekiel, będący dodatkowym atutem pod kątem szczelności.

Zegarki do pływania z poziomem wodoszczelności 100 m to m.in. sportowe zegarki damskie związanej z Casio marki BABY-G czy doskonałe modele do treningów Suunto 9

 

Zegarki wodoszczelne w klasie 200 m

Kolejny stopień to czasomierze wyjątkowo szczelne, z wartościami 200 m lub 20 bar/atm. Z zegarkami dla nurków tego typu możliwe jest zejście na większe głębokości z akwalungiem (maksymalna głębokość powinna być podana przez producenta).

Doskonały zegarek do nurkowania to m.in. japoński Seiko Prospex lub Luminox Original Navy SEAL 3600 (na zdjęciu). Niektóre czasomierze Seiko posiadają certyfikat PADI, organizacji zrzeszającej profesjonalnych nurków. 

 

 Luminox Original Navy SEAL 3600

 

300 i więcej metrów – zegarki do nurkowania typu diver

 

Zegarki wodoszczelne w klasie 300 m

Wreszcie najwyższa kategoria wodoszczelności tradycyjnych czasomierzy – to norma 300 m lub 30 bar/atm. Poza wszelkimi wymienionymi uprzednio możliwościami, zegarki tego typu upoważniają na jeszcze głębsze zejście z akwalungiem.

Imponującym przykładem takiego zegarka jest Tissot Seastar 1000 (na zdjęciu), który zachwyca oryginalnym designem.

 

Tissot Seastar 1000 

 

Zegarki do nurkowania głębinowego

Poza wymienionymi stopniami istnieją również klasy najwyższe, o wartościach rzędu 500, 1000 i 2000 m (odpowiednio 50, 100 i 200 bar/atm), przeznaczone do nurkowania profesjonalnego, głębinowego.

Modelem o wodoszczelności 1000 m jest doskonały zegarek Citizen Promaster SuperTitanium o najwyższej jakości wykonania. 

 

Klasa wodoszczelności – to nie wszystko

Nawet w przypadku korzystania z modeli najwyższej klasy, należy pamiętać o konkretnych wskazaniach dotyczących używania zegarków pod wodą, również podczas kąpieli. Po pierwsze nie należy manipulować przyciskami oraz przestawiać koronki czasomierza. Ponadto warto sprawdzić, czy szkiełko nie jest pęknięte oraz czy wszelkie pokrętła lub koronki znajdują się w pozycji określonej jako zasadnicza (w przypadku czasomierzy przeznaczonych do nurkowania z akwalungiem powinno się dokręcić koronkę).

Dodatkowo, nie wolno poddawać zegarków zbytnim zmianom termicznym, np. nie należy wnosić czasomierza do akwenu, jeśli uprzednio leżał na słońcu. Jeśli jednak do wnętrza zegarka dostanie się wilgoć (można zaobserwować parę wodną kondensującą się pod szkiełkiem zegarka), należy niezwłocznie oddać czasomierz do naprawy, gdyż nawet minimalna ilość wody może spowodować skorodowanie delikatnego mechanizmu.

 

Traser P67 Diver 

 

Wodoszczelne zegarki dla nurków – nie tylko dla profesjonalistów

Jednak nawet w przypadku stosowania się do ww. wskazówek może się okazać, że nawet zegarek dla nurka utracił swoje właściwości wodoodporne. Każde, nawet najdelikatniejsze uszkodzenie mechaniczne może rozszczelnić urządzenie; dodatkowo zastosowane przez producentów uszczelki mają jasno określony czas przydatności, a każda wymiana baterii może jeszcze zmniejszyć klasę szczelności. Dlatego warto regularnie dokonywać przeglądu w specjalistycznym punkcie lub u profesjonalnego zegarmistrza.


Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.