Lotnicze nawiązania marki Aviator – część 2

Aviator

Lotnicze nawiązania marki Aviator – część 2

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

19 czerwca 2017

 

Aviator, czyli szwajcarska marka zegarków znana z produkcji doskonałych czasomierzy, opiera stylistykę swoich modeli na lotniczych wzorcach. Poprzednim razem opisywane były egzemplarze z tzw. kolekcji Vintage, wzorowane na brytyjskich oraz amerykańskich fligerach z silnikami spalinowymi o napędzie śmigłowym. Seria Vintage zawiera w sobie – nawiązujące do konkretnych typów aeroplanów – linie: klasyczną Bristol Scout, casual’ową Airacobra oraz luksusową Douglas Day – Date. W ramach tej ostatniej stworzono dwie limitowane polskie edycje (po 100 sztuk), w których datownik dni tygodnia wyposażono w rodzime nazwy poszczególnych dni.

zegarki Aviator Professional baner

Druga grupa zegarków to tzw. kolekcja High-Tech, nawiązująca do radzieckich i rosyjskich samolotów odrzutowych czwartej oraz piątej generacji. Już na pierwszy rzut oka czasomierze High-Tech uderzają znacznie bardziej awangardowym wyglądem oraz paskami, wykonanymi z nowoczesnych tworzyw; zdecydowaną większość modeli wyposażono również w chronografy. Jednakże stylistyka, a także użyte materiały są niejako dodatkiem, uzupełniającym projekt wzorowany na konkretnej maszynie.

Pierwszą z nich jest doskonale znany na świecie myśliwiec frontowy MiG-29. Samolot zaprojektowano w 1973 roku, a modele seryjne weszły do służby w 1984 roku. Była to niesłychanie udana konstrukcja – jej kolejne wersje stosowano i nadal stosuje się w siłach powietrznych na całym świecie (w tym w Polsce). Użycie w MiG’ach 29 tzw. skrzydeł trapezowatych dało znaczne zwiększenie sterowności oraz stateczności również przy dużych kątach natarcia, a prędkość maksymalna maszyny to aż 2,3 Ma.

 MIG 29

Czasomierze z serii MiG-29 doskonale oddają styl wykonania myśliwca, na którym są wzorowane. Koperta o kształcie wybrzuszonego prostokąta wraz ze znajdującym się wewnątrz cyferblatem wygląda niczym jeden z zegarów z kokpitu maszyny, natomiast mnogość funkcji – w tym pomiar prędkości – gwarantuje, że zegarek przyda się w każdych praktycznie warunkach. Podobnie, jak było to w przypadku modeli „Vintage”, również egzemplarze „High-Tech” posiadają nierysujące się szafirowe szkło z podwójnym antyrefleksem, dzięki czemu dadzą zawsze czytelny odczyt godziny z praktycznie dowolnego kąta patrzenia. Za precyzyjną pracę zegarków odpowiadają doskonałe szwajcarskie mechanizmy kwarcowe (Ronda 5030.D), zasilane energią płynącą z ogniwa baterii, natomiast paski modeli wykonano w wygodnej w noszeniu gumy. Ponadto czasomierze są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych.

 

zegarek Aviator m.1.12.5.053.6zegarek Aviator tył m.1.12.5.053.6-2

Kolejnym samolotem, na którym wzorowane są modele Aviator High-Tech, jest rosyjski myśliwiec frontowy MiG-35. Będąc następcą MiG’a-29, maszyna kontynuuje tradycje sprawnego samolotu wojskowego. Dzięki zmodyfikowaniu kadłuba swego protoplasty, MiG-35 jeszcze lepiej radzi sobie przy dużych kątach natarcia, a także osiąga lepszy pułap wysokości, na jaki może się wznieść. Do służby czynnej wszedł stosunkowo niedawno, bo w 2013 roku – w rosyjskich siłach powietrznych, a dzięki znakomitym osiągom coraz więcej krajów szykuje się do zakupu maszyn dla własnego wojska.

 MIG 35

Zegarki z serii MiG-35 utrzymane zostały w podobnym do kolekcji MiG-29, nowoczesnym stylu. Działają one również w oparciu o precyzyjne mechanizmy kwarcowe (Ronda 5040.B), wyposażono je w tożsame funkcje dodatkowe – chronograf, tachymetr i datownik, a część modeli posiada gumowe paski. Od linii MiG-29 czasomierze te różnią się jednak znacznie swoim wyglądem oraz materiałami, użytymi do wykonania części egzemplarzy. Przede wszystkim posiadają one klasyczny, okrągły kształt koperty. Po drugie, do produkcji elementów kopert, tarcz oraz pasków niektórych zegarków zastosowano rzadko spotykane włókno węglowe.

 zegarek Aviator m.2.19.5.144.4_2zegarek Aviator tył m.2.19.5.144.4-2

Wreszcie ostatnią grupą zegarków są czasomierze z kolekcji Professional, nawiązujące do myśliwców z tzw. piątej generacji samolotów. Co prawda Rosja nie posiada obecnie na wyposażeniu swojej armii maszyn seryjnych tejże generacji, jednak intensywne prace biura konstrukcyjnego Suchoja (Su), przy wydatnej pomocy firm Mikojana (MiG) i Jakowlewa (Jak), a także pierwsze obloty prototypów sugerują, że do 2020 roku samoloty Suchoj T-50 znajdą się na stanie rosyjskich sił powietrznych. Co więcej, ze względu na wagę projektu, w produkcję myśliwców zaangażowane są również inne, sojusznicze wobec Rosji państwa. Nowoczesna konstrukcja kadłuba zapobiega spadkom ciągu i zaburzeniom przepływu przy gwałtowniejszych manewrach, a technologia wykonania skrzydeł pozwala dostosować je do właściwej prędkości lotu.

 Sukhoi T-50

Niewykluczone zatem, że to właśnie na testowanych samolotach Suchoj T-50 opiera się wygląd zegarków Aviator z serii Professional. Modele tej kolekcji można podzielić na dwie zasadnicze grupy, czyli egzemplarze działające dzięki szwajcarskim mechanizmom kwarcowym (5040.D) oraz zegarki z mechanizmem automatycznym (ETA 7750). Wszystkie kwarcowe czasomierze Professional posiadają chronografy, aktywowane za pomocą przycisków, zlokalizowanych na wierzchniej stronie koperty. Jednakże poza tą cechą, zegarki te nie różnią się zbytnio od modeli obu serii MiG; posiadają gumowe paski oraz okrągłe koperty. Kolekcja automatyczna Aviator Professional zdaje się być zdecydowanie bardziej tradycyjną – jej czasomierze wyposażono albo w skórzane paski, albo w stalowe bransolety, a kształt koperty przywodzi na myśl modele z serii Airacobra. Zegarki tej linii, poza chronografem, posiadają rozbudowane datowniki dni tygodnia oraz miesiąca.

 

 zegarek Aviator p.2.15.0.089.6_2zegarek Aviator p-4-06-0-016-4-1

 

Na linii Aviator Professional kończy się obecnie odcinek lotniczych nawiązań czasomierzy marki. Warto przy tym wspomnieć, że po nowoczesne modele automatyczne Aviator często sięgają rosyjscy lotnicy wojskowi, a także korzystają z nich piloci zespołu akrobacyjnego „Swift”, latającego na MiG’ach-29. Trzeba również pamiętać, że wszystkie modele marki zostały zaprojektowane, a także wyprodukowane zarówno z myślą o pasjonatach lotnictwa, jak i profesjonalnych pilotach. Zatem niezależnie czy zakupimy zegarek z serii Vintage czy Professional, nadal będzie to zegarek kompletny o zawodowym – sportowym oraz codziennym charakterze.


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.