O drewnie wiemy wszystko - wywiad z marką Plantwear

Plantwear

O drewnie wiemy wszystko - wywiad z marką Plantwear

Basia Karasińska

Basia trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o to, co modne i trendy. Również w zegarkach. Jako wielbicielka aktywnego trybu życia, chętnie przebywa w klubie fitness i siłowni. To dzięki niej poznasz możliwości zegarków sportowych i fitness trackerów.

01 lipca 2020

Marka Plantwear zaskakuje nas nowatorskim i pełnym pasji podejściem do tworzenia zegarków. Od 2013 rewolucjonizuje nasz rynek projektami z drewna, które zachwycają jakością wykonania oraz ciekawymi wykończeniami. Czym może zaskoczyć nas marka Plantwear? Jak wygląda proces produkcji zegarka drewnianego? Na to i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w wywiadzie z marką Plantwear.

W czym tkwi sekret Plantwear? Poznaj zegarki drewniane prosto z Lubelszczyzny

Plantwear to marka, która powstała w 2013 roku. Najważniejszą wartością marki jest tworzenia polskich produktów w Polsce. Jak sama marka wskazuje - „o drewnie wie wszystko”, dlatego tworzą oni zapierające dech w piersiach projekty najwyższej jakości. Nie jest to marka znikąd. Tworzą ją ludzie pełni pasji, rzemieślnicy w swojej dziedzinie, a firma pochodzi z serca lubelszczyzny - Radzynia Podlaskiego.

Marka Plantwear nigdy nie odpuszcza i zaskakuje nas nowymi projektami. Obecnie marka rozwija się nie tylko w kierunku zegarków najwyższej jakości, ale tworzy również drewniane okulary, biżuterię i akcesoria.

Stawiamy na autentyczność ze świadomością, że znamy się na tym, co robimy!

Jak pozyskujecie drewno do wytwarzania zegarków? Czy jest to sposób przyjazny środowisku?

Mamy sprawdzonych dostawców, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Korzystamy wyłącznie z drewna posiadającego certyfikat FSC, czyli legalnie pozyskanego z obszarów odpowiedzialnych przyrodniczo, na których najważniejsza jest równowaga ekologiczna. Jednocześnie, oddajemy Matce Naturze o wiele więcej niż zabieramy - w ramach 3 edycji akcji „1 zdjęcie = 1 drzewo” posadziliśmy wraz z klientami, fanami i sympatykami marki ponad 2500 drzew w Polsce. To buki, sosny i dęby, które rosną w Puszczy Niepołomickiej. Pamiętajmy też, że drewno to całkowicie odnawialny surowiec. Rozsądne nim gospodarowanie pozwala na wykorzystywanie go bez szkody dla środowiska naturalnego.

Zegarek drewniany Plantwear

Jak wygląda sama obróbka drewna i poszczególne jej etapy? Czy czymś się ona różni w zależności od tego, czy drewno ma być zastosowane w bransolecie, kopercie, czy na tarczy? Jakiej obróbce poddaje się drewno podczas produkcji?

Drewno to bardzo wdzięczny, naturalny materiał. Z uwagi na swoją specyfikę ma jednak pewne wymagania, które musimy brać pod uwagę w trakcie jego obróbki. Warto zaznaczyć, że jesteśmy producentem drewnianych zegarków, a nie ich importerem. Oznacza to, że zarówno drewniane tarcze, koperty, jak i bransolety wykonujemy w całości w naszej pracowni w Radzyniu Podlaskim.

Jak często jesteś karmiony pustymi sloganami reklamowymi? U nas jest inaczej: #nobigidea – prosto, autentycznie, bez „drugiego dna"

Na początkowym etapie pomaga nam frezarka, do której wkładamy długie deski. Z nich wycinamy wstępne koperty oraz podzespoły, nawiercamy też otwory montażowe. Kolejne czynności są wykonywane ręcznie przez naszych rzemieślników. Najbardziej pracochłonnym etapem, wymagającym dużej precyzji i staranności jest ręczne szlifowanie drewnianych elementów. Każda krawędź musi być gładka i idealnie przygotowana do kolejnego etapu, czyli woskowania lub lakierowania (w zależności od gatunku drewna). Dotyczy to nie tylko kopert zegarkowych, ale również bransolet - każde małe ogniwo jest osobno ręcznie szlifowane (a bransoleta do jednego zegarka ma ich ok. 60!). Wyszlifowane drewniane elementy zabezpieczamy naturalnym woskiem lub lakierem. Dzięki temu są bardziej odporne na wilgoć i zabrudzenia.

Obróbka zegarka drewnianego Plantwear

Również tarcze zegarkowe wykonujemy w całości w pracowni, dobierając odpowiednie materiały. Oprócz drewna, pracujemy też na naturalnym kamieniu czy metalu. Mamy kilkuosobowy Dział Montażu. Zatrudnieni w nim specjaliści łączą ze sobą elementy, by zegarek nabrał właściwego kształtu. Zakładają odpowiedni mechanizm, wskazówki, wałek z koronką i baterię, na koniec: wklejają szkiełko. Każdy zegarek przed wysyłką testujemy też na urządzeniu zwanym rotomatem, imitującym dynamiczne ruchy ręki.

Ile trwa stworzenie jednego modelu zegarka od A do Z?

Wykonanie jednego zegarka - w zależności od modelu i stopnia skomplikowania - trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin i obejmuje nawet 100 różnych etapów. Najbardziej skomplikowaną serią jest Seria Select. To zegarki, o których zwykliśmy mówić: „3 x NAJ” - największe rozmiarowo, najbardziej zaawansowane technicznie i posiadające największą ilość szczegółów. Praca nad nimi jest skomplikowana i wieloetapowa, wymaga też dużej wprawy i precyzji. Trwa też najdłużej. Stworzenie jednego Selecta od A do Z zajmuje doświadczonej osobie ok. 55 godzin.

Tworzenie zegarka drewnianego Plantwear

Jakie są wady i zalety wykorzystywania drewna w produkcji zegarków?

Wielką zaletą drewnianych zegarków jest ich niepowtarzalny design. To kawałek natury w zupełnie nowej roli, dostępny na wyciągnięcie ręki. Drewniane zegarki wyróżniają, przykuwają uwagę, są naturalne i… Pięknie pachną drewnem. Z uwagi na wykorzystany materiał, łatwo stworzyć zarówno modele w klasycznym, minimalistycznym stylu, jak i te bardziej nowoczesne i odważne. Drewniane zegarki mają jednak swoje wymagania. W procesie produkcji wymagają ostrożności i delikatności oraz oczywiście końcowego zabezpieczenia przed wilgocią. Czy to wada? Raczej specyfika pracy z wyjątkowym materiałem, jakim jest drewno, którą w pełnej rozciągłości przyjmujemy.

Wady i zalety zegarka drewnianego

W jaki sposób powinniśmy dbać o drewniany zegarek?

Aby długo cieszyć się pięknem drewnianego zegarka należy przede wszystkim nie narażać go na kontakt z wodą. Naturalny wosk, którym zabezpieczamy wszystkie czasomierze Plantwear, chroni je przed zachlapaniem (np. w trakcie mycia rąk) czy lekkim deszczem. Przed kąpielą, prysznicem czy skorzystaniem z basenu zalecamy jednak zdejmowanie drewnianego zegarka. Warto też unikać kontaktu drewna z detergentami, kosmetykami czy perfumami i zdjąć zegarek przed intensywną aktywnością fizyczną. Do czyszczenia tego typu akcesoriów używamy wyłącznie suchej ściereczki, a jeśli nasz drewniany zegarek ma już kilka lat i wiele przeszedł - najlepiej wysłać go do naszej pracowni. Odświeżony i pokryty nową warstwą wosku będzie znów wyglądał jak nowy.

Dbanie o zegarek drewniany Plantwear

Jak wygląda regulacja bransolety w zegarkach drewnianych?

Zegarki na drewnianej bransolecie bardzo łatwo dopasować do rozmiaru konkretnego nadgarstka. Wszystkie elementy takiej bransolety powstają u nas w pracowni, sami też łączymy je w poszczególne ogniwa. Dlatego do każdego wysyłanego zegarka dołączamy też tzw. przedłużkę, czyli kilka dodatkowych drewnianych ogniw wraz z elementami pozwalającymi na ich samodzielne założenie. Dzięki temu obwód drewnianej bransolety do zegarka można dowolnie skracać lub powiększać. Często, na życzenie klienta, zakładamy też drewniane bransolety do modeli, w których zwykle montujemy skórzane lub nylonowe paski. Jako producent drewnianych zegarków mamy bowiem pełną dowolność w łączeniu elementów z różnych serii i jesteśmy w stanie stworzyć dokładnie taki zegarek, jaki wymarzył sobie klient.

Regulacja bransolety w zegarku drewnianym Plantwear

Nie da się ukryć, że Plantwear to prawdziwa gratka dla każdego miłośnika zegarmistrzostwa. Dołącz do grupy #LOVEWOOD i wybierz zegarek, który najbardziej ci odpowiada. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wachlarz zegarków drewnianych, które zachwycą każdego. Wspierajmy polskie przedsiębiorstwa i wybieramy polską markę Plantwear.


Basia Karasińska

Basia trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o to, co modne i trendy. Również w zegarkach. Jako wielbicielka aktywnego trybu życia, chętnie przebywa w klubie fitness i siłowni. To dzięki niej poznasz możliwości zegarków sportowych i fitness trackerów.