Zegarkowy Powrót do Przeszłości

Rozmaitości

Zegarkowy Powrót do Przeszłości

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

15 maja 2017

Nie tak dawno na naszym blogu zagościł interesujący wpis o wybranych egzemplarzach zegarków użytych w filmach, które dzięki zostaniu elementem scenografii, zainteresowały fanów owych produkcji (https://zegarownia.pl/wiadomosci/zegarki-filmy). Jednym ze wzmiankowanych czasomierzy był model Casio CA53W Twincept Databank, którego miał na nadgarstku Marty McFly, główny bohater serii filmów „Powrót do Przyszłości”. Jak się okazuje, na fali popularności zegarków typu Retro, japoński wytwórca postanowił wznowić produkcję wspomnianych czasomierzy jako CA-53 i CA-56.

Cechą charakterystyczną modelu CA53W jest niewielki, prostokątny kalkulator, zlokalizowany tuż pod monochromatycznym wyświetlaczem zegarka. Wydawać by się mogło, że nie jest to nic szczególnego w dobie zaawansowanych technologii i smartwatchy, dających się skonfigurować idealnie pod gust użytkownika. Jednakże nic nie odbierze zegarkom retro nostalgii, którą są otoczone; w latach 80 – tych i 90 – tych stanowiły one szczyt marzeń każdego chłopaka, a także praktycznie nieosiągalny wyznacznik luksusu. Poza sentymentem starszego pokolenia, czasomierze typu CA53W (i inne podobne) przeżywają renesans, jeśli chodzi o zainteresowanie nimi wśród dzisiejszych nastolatków, a ich sprzedaż osiąga niesamowite wyżyny.

W latach premiery filmów o przygodach Marty'ego i zwariowanego doktora Emmett'a Brown'a były to również egzemplarze posiadające mnóstwo rzadkich ówcześnie funkcji. Na wyposażeniu modeli CA53W znajdował się stoper i alarm, a także czasomierze pozwalały na zaprogramowanie dodatkowego czasu lokalnego z dowolnie wybranej strefy czasowej.

Obecne zegarki Casio Retro typu CA53W posiadają niezwykły wygląd, charakterystyczny dla protoplasty serii. Prostokątna koperta połączona jest z imitującym bransoletę paskiem, a oba elementy wykonano z wygodnego w noszeniu tworzywa sztucznego. W zależności od preferencji można wybrać albo czasomierz całkowicie czarny (model Back to the Future Black CA-53), albo uzupełniony o srebrne elementy (model Back to the Future Black&Silver CA-56). W obu przypadkach wyświetlacz przykryto dającym się łatwo wypolerować szkiełkiem hesalitowym. Podobnie jak czasomierze filmowe, obecne modele działają dzięki precyzyjnym mechanizmom kwarcowym Casio, zasilanym baterią.

Dwa lata temu ponownie zrobiło się głośno na temat filmu ze względu na jedną scenę, zamieszczoną w produkcji „Powrót do Przyszłości 2”. Otóż bohaterowie filmu przenieśli się w czasie do roku 2015, odkrywając ultra nowoczesny świat z powszechnymi w użyciu lewitującymi samochodami. Co prawda nasza rzeczywistość znacznie odbiega od tej, wymyślonej przez Roberta Zemeckis'a, jednak wspomnienie o filmie stało się powodem do przypomnienia sobie o kultowych zegarkach Casio Retro. Ciekawe czy o swoim czasomierzu występującym w filmie przypomni sobie inny japoński producent, czyli Seiko. Oglądając jeszcze raz serię „Powrót do Przyszłości” warto zwrócić uwagę na nadgarstek doktora Emmetta Browna – nosi on model Seiko A826.


Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.