Czy replika i podróbka zegarka oznaczają to samo?

Porady

Czy replika i podróbka zegarka oznaczają to samo?

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

31 sierpnia 2021

Bez wątpienia w ostatnich latach świadomości konsumentów rośnie, jednak na rynku zegarmistrzowskim nieustannie jest wiele osób, które próbują oszukiwać i czerpać korzyści z czyjejś pracy. Imitacje zegarków, które nie są oryginalne, zalewają rynek, a sprzedawcy o wątpliwej reputacji wykorzystują pragnienia klientów. Ważne jest, by zdać sobie sprawę, że jeśli coś, co standardowo kosztuje kilka tysięcy, jest oferowane za kilkadziesiąt złotych, to oczywiste jest, że zamiast prawdziwego, oryginalnego produktu otrzymamy podróbkę, a przy okazji doświadczymy nieprzyjemnego uczucia zawodu i rozczarowania. Oszuści tymczasem dbają o to, by wprowadzić nas w błąd, stosując mylące określenia w celu osiągnięcia zysku. W dzisiejszym wpisie o charakterze edukacyjnym rozwiejemy wątpliwości dotyczące licznie występujących replik i podróbek.

 
 

Podróbki vs repliki: różnice i pułapki

Gdy mówimy o podróbkach i replikach, warto odróżnić oba pojęcia i od razu zaznaczyć, że nie są one tożsame, do czego za chwilę wrócimy. Nie definicje są tu jednak problemem, lecz manipulacji słowami i sposób ich użycia. Osoby łamiące prawo nie mają żadnych oporów w używaniu wszelkich możliwych środków, by osiągnąć zamierzone cele. Dlatego walka z nieuczciwymi sprzedawcami i nielegalnymi produktami ma miejsce również w sferze semantycznej. Współczesne silniki wyszukiwarek starają się chronić klientów przed oszustami, a producentów przed fałszerzami ich produktów. To dlatego oszuści nie używają w oczywisty sposób negatywnie nacechowanego słowa „podróbka”, stosując w jego miejsce bardziej godnie i dyplomatycznie brzmiące słowo „replika”. Istotnie, różnica między repliką a podróbką jest niebanalna, problemem jest jednak fakt, że “repliki” sprzedawane w sieci w ogromnej większości przypadków oczywiście nie mają z replikami nic wspólnego. Czym są zatem repliki zegarków, a czym podróbki zegarków?

 

Replika zegarka – czym jest?

Według słowników języka polskiego replika jest wierną kopią, która zachowuje funkcje i parametry pierwowzoru lub jest kopią wykonaną przez autora oryginału. Podstawowym problemem związanym z tzw. „replikami” zegarków jest fakt, iż nie są to ani wierne kopie zegarków, ani tym bardziej nie mają nic wspólnego z autorem oryginału. Faktem jest niestety, że osoby zajmujące się tworzeniem podróbek są coraz bardziej wyspecjalizowane w swoim wątpliwym fachu. Podrabiane zegarki wyglądają co prawda bardzo dobrze, ale jedynie na zdjęciach i wyłącznie z wyglądu. Design jest o wiele prostszy do skopiowania od parametrów materiału oraz technologii potrzebnych do samego złożenia mechanizmu. „Repliki” zegarków najczęściej wyposażane są w najtańsze mechanizmy kwarcowe, nawet jeśli ich zadaniem jest imitowanie zegarków automatycznych. Często również widoczne z zewnątrz funkcje są jedynie atrapami. Dodatkowo oszuści stosują również inne materiały, co jest o tyle problematyczne, że patrząc na zegarek na zdjęciu, nie jesteśmy w stanie ocenić, z jakiego materiału wykonano czasomierz.

 

porównanie mechanizmów

 

Oryginalne repliki i reedycje zegarków

Zdarza się jednak, że sami producenci zegarków wypuszczają na rynek repliki i reedycje swoich kultowych modeli. Jest tak np. w przypadku kolekcji Atlantic Beachboy, która odwołuje się do swoich kultowych modeli czy też zegarków Casio Oldschool, które są reedycją legendarnego zegarka z filmu „Back to the future”. Warto mieć na uwadze, że replika zegarka wykonana zgodnie ze słownikową definicją przeważnie wcale nie jest tańsza, a z pewnością wykonana została za 1/10 ceny oryginału. W dodatku, poszukując prawdziwej repliki, można darować sobie wszelkie „specjalne okazje” oraz internetowe aukcje. Oryginalne repliki i reedycje trafiają jedynie do autoryzowanych sprzedawców, najczęściej wyłącznie tych najbardziej uznanych.

 

Straty Polski przez podróbki: zegarki na czele problemu

Według szacunków co roku, straty Polski generowane przez podróbki wynoszą prawie 10 miliardów złotych. Na czele tej niechlubnej listy stoją niestety zegarki. Zgodnie z definicją podróbka ma imitować produkt w taki sposób, by był uznawany za oryginał. Walka z tego typu produktami jest niezwykle trudna. Okazuje się, że problemem wcale nie są osoby świadomie poszukujące podróbek, a te, które nieświadomie kupują nieoryginalny produkt.

 

lupa

 

Oryginalne zegarki tylko w autoryzowanych punktach sprzedaży

Nie chcąc dać się złapać na próbę oszustwa, przede wszystkim należy zwracać uwagę na cenę towaru. Możemy mieć pewność, że jeżeli zegarek wart kilkanaście tysięcy złotych sprzedawany jest za kilka tysięcy, to mamy do czynienia z podróbką. Dodajmy, że handel podrobionym towarem jest nielegalny i surowo karany. Duże, rozpoznawalne marki dobrze wiedzą, do kogo dostarczają swoje produkty. Tego rodzaju punkty zyskują miano autoryzowanego sprzedawcy i właśnie z takich miejsc należy korzystać, by mieć pewność zakupu oryginalnego i pełnowartościowego produktu. Dodatkowo jedynie autoryzowane punkty zapewniają naprawę gwarancyjną w oficjalnym serwisie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Zegarownia.pl, jesteśmy autoryzowanym, oficjalnym sprzedawcą wszystkich marek dostępnych w sklepie. Oferujemy wyłącznie oryginalne produkty, pochodzące z oficjalnej, polskiej dystrybucji.


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.