Czy wciśnięte szkło musi się dać wyjąć?

Porady

Czy wciśnięte szkło musi się dać wyjąć?

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.

27 października 2023

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu trudno było sobie wyobrazić, by zegarmistrz mógł mieć problem z wyjęciem szkła z koperty, gdy przystępował do jego naprawy. Ostatecznie mogło się to zdarzyć przy zegarkach o złotych kopertach wykonanych jako „monoblok”. Podczas wypychania szkła pompką powietrzną istniało ryzyko uszkodzenia mechanizmu, dlatego niektórzy specjaliści ostrym narzędziem usuwali uszczelkę, by wyjąć szkło i założyć nową uszczelkę. Sytuacje takie miały miejsce jedynie przy naprawie niektórych zegarków znanych firm, dla których elementy zamienne były dostępne, a koszt ich naprawy nie był znaczący w stosunku do wartości produktu. W ostatnim czasie wiele się jednak zmieniło. 

 
 

Trend na monoblokowe koperty w zegarkach prestiżowych marek

Na rynku pojawiło się dużo zegarków z segmentu fashion, których szkiełka mocowane są w specjalnych, wysokich uszczelkach, które pełnią jednocześnie rolę pierścienia utrzymującego w odpowiedniej pozycję tarczę zegarka. Stosowanie takich uszczelek ma na celu obniżenie kosztów produkcji i montażu, ponieważ w ten sposób zmniejszana jest liczba elementów zegarka, a także liczba operacji w procesie montażu. Co prawda w takich przypadkach koperta nie musi być wykonana z jednego kawałka metalu — ma oddzielny dekiel, jednak służy on do wkładania baterii. Chcąc dostać się do wskazówek czy mechanizmu niezbędne jest wyjęcie szkła. Obecnie stosowanie monoblokowych kopert jest bardziej powszednie niż kiedyś i dotyczy to również zegarków prestiżowych marek. Przy użyciu niemetalowych materiałów do konstrukcji koperty, bywa to niezbędnym krokiem, by otrzymać trwałą konstrukcję, odpowiedni efekt wizualny oraz stosowną szczelność koperty.

 

koperta zegarka zoom

 

Różne metody wyjmowania szkiełka zegarków

Producenci niektórych zegarków markowych zbudowanych w systemie monoblok jako sposób na dostanie się do mechanizmu wskazują wyjęcie uszczelki. W przypadku zegarków modowych zegarmistrzowie mają indywidualne pomysły na wyjęcie szkiełka. Jednym z nich jest zastosowanie sprężonego powietrza. Po wyjęciu wałka nastawczego z koronką i zamknięciu dekla sprężonym powietrzem próbują wypchnąć szkło. Jeżeli siła jest jednak zbyt mała, by to się stało, można spróbować użyć zegarmistrzowskiej pompki lub innego urządzenia o większym ciśnieniu (sprężarka, pompka do piłek). Zdarza się jednak, że i ten sposób nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, a czasami szybciej niż szkło od koperty oddzieli się dekiel. Przy zegarkach ze wciskanym deklem niektórzy zegarmistrzowie próbują wypchnąć szkło, naciskając na mechanizm i połączoną z nim tarczę lub dociskają samą tarczę specjalnie dopasowanym pierścieniem. Może to zaowocować wypchnięciem szkła z uszczelką, istnieje jednak duże ryzyko zdeformowania cyferblatu.

 

zegarmistrz

 

Wyjmowanie szkła z zegarka z użyciem kleju — bezpieczna i skuteczna technika

Okazuje się, że istnieje pewien skuteczny sposób na wyjęcie szkła, który w dodatku nie niesie zagrożenia uszkodzenia jakiegokolwiek elementu zegarka. Do metody tej potrzebny będzie użycie… kleju. Należy zacząć od odtłuszczenia szkła, do czego posłużyć może denaturat, który zawsze znaleźć można w warsztacie zegarmistrzowskim. Dla większości technik klejenia powierzchnie klejone powinny być ciepłe, również w tym przypadku jest to bardzo ważny czynnik, dlatego szkło należy wcześniej ogrzać, np. przy pomocy suszarki do włosów. Do klejenia należy użyć kleju na gorąco, który stosuje się przy pomocy pistoletu. Jako narzędzie posłużyć może dowolny element o płaskiej, okrągłej powierzchni, dzięki któremu możliwe będzie odciąganie szkła w kierunku prostopadłym do jego powierzchni. Na czyste i ciepłe szkło nanosimy klej za pomocą pistoletu. Do szkła przykładamy narzędzie i dociskamy, tak, by skleiło się ono z powierzchnią szkła. Po odczekaniu kilku minut by klej ostygł i skleił obie powierzchnie, należy mocno chwycić zegarek i odciągnąć narzędzie, by wyrwać szkło z koperty. Z zegarmistrzowskich doświadczeń wynika, że metoda ta jest stuprocentowo skuteczna!

 

tarcza zegarka i klej w pistolecie

 

Efektywna metoda wyjęcia szkła z koperty

Trendem w zegarkach jest stosowanie monoblokowych kopert, co sprawia, że wyjęcie szkła może być wyzwaniem nawet dla zegarmistrza. Wiele firm zegarmistrzowskich używa wysokich uszczelek, które pełnią funkcję zarówno uszczelnienia koperty, jak i utrzymania tarczy zegarka w pożądanej pozycji. Wyjęcie szkła z koperty jest konieczne, by dostać się do mechanizmu. Przez zegarmistrzów stosowane są różne metody działania, jednak nie wszystkie są skuteczne, a niektóre grożą uszkodzeniem tarczy. Skuteczną techniką jest używanie kleju, który po odtłuszczeniu szkła i ogrzaniu go można nakładać za pomocą pistoletu. Wystarczy odpowiednie narzędzie skleić ze szkłem, a następnie odciągnąć szkło od koperty.

 

Kuba Kowalewski

Człowiek w ciągłym ruchu. Jeśli nie próbuje jakiejś nowej dyscypliny sportowej, to prawdopodobnie jest w trasie i łapie stopa do Chorwacji. Miłośnik smartwatchy i zegarków zaawansowanych technicznie.