Higiena nadgarstka. Co zrobić, żeby korzystanie z zegarka było bezpieczne?

Porady

Higiena nadgarstka. Co zrobić, żeby korzystanie z zegarka było bezpieczne?

Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.

30 stycznia 2023

Temat związany z pielęgnacją zegarków, czyli myciem, regularnym usuwaniem codziennych zabrudzeń z różnych części obudowy, dezynfekcją i prawidłowym polerowaniem, był wielokrotnie podejmowany w wielu artykułach dostępnych na blogu Zegarowni. W związku z tym wydawać by się mogło, że dbanie o czystość zegarka powinno być nawykiem każdego z nas, taką oczywistą oczywistością, że tak to określę. Czyścisz swój zegarek? Świetnie! Jednak to nie wszystko, o czym musisz pamiętać!

 

Bezpieczne korzystanie z zegarka. Jak pielęgnować zegarek?

Co zrobić, żeby korzystanie z zegarka było bezpieczne? Składa się na to wiele czynników. Jednak najpierw, czy wiedziałeś, że badania przeprowadzone przez brytyjską grupę Tic Watches wykazały, że na zegarku, który nosisz, może znajdować się od 3 do nawet 8 razy więcej bakterii niż na desce toaletowej!? Tym samym taki zegarek prawdopodobnie jest najbrudniejszą rzeczą, jaką masz. Brudne paski, koperty i inne elementy obudowy są siedliskiem bakterii tlenowych, drożdży i pleśni mogących wywoływać poważne alergie i choroby skóry.

Dodatkowo badania wykazały, że co czwarta osoba w ogóle nie dba o jego czystość, a co piąta robi to średnio raz na pół roku. Więc, po pierwsze, wyczyść zegarek! Powtarzaj tę czynność regularnie, minimum raz w miesiącu. Jest to priorytet pozwalający zadbać zarówno o jak najlepszy stan zegarka, jak i twoje zdrowie.

 

Zegarek damski Tissot PR 100 Sport Chic T101.910.22.116.00 higiena nadgarstka

 

Czysty zegarek to podstawa. Jednak warto również pamiętać, że temat higieny zegarkowej nie obejmuje wyłącznie samej pielęgnacji zegarków. Zdecydowanie o wiele rzadziej na tapet bierze się kwestię bezpieczeństwa zdrowia, bezpośrednio związanego z higieną nadgarstka, na którym zegarek jest przeważnie noszony.

 

Higiena nadgarstka – o tym warto wiedzieć

Pewnie już to wiesz, ale warto przypomnieć tę podstawową informację. Tak samo, jak całe ciało człowieka, tak i same nadgarstki mają tendencję do pocenia się. U jednych osób bardziej, u drugich mniej. Taka już nasza natura. A jeśli dodatkowo regularnie nosisz zegarek i korzystasz z niego w trakcie treningów, to tym bardziej wzmożone pocenie tej części ciała jest nieuniknione.

W ciągu dnia podczas wykonywania różnych czynności pot i zanieczyszczenia zewnętrzne przesiąkają na ubrania i na ciało. Czujesz dyskomfort, więc automatycznie, żeby poczuć się lepiej, bierzesz prysznic, brudne ubranie wrzucasz do prania i zakładasz nowe, a zegarek jak był na twoim nadgarstku, tak jest nadal. Nie wyczyszczony i nieumyty.

 

Higiena nadgarstka czyszczenie zegarka

 

Teraz wyobraź sobie, co dzieje się z zegarkiem i skórą, której dotyka, w jakim są stanie. Pot, brud zbiera się w zakamarkach, skóra nie oddycha, aż wreszcie pasek bądź bransoleta są nie do użytku, a Ty zmagasz się z podrażnieniem skóry lub nieprzyjemną alergią. A po ulubionym zegarku został już niestety tylko niesmak i zawód. Trochę czarny scenariusz.

 

Higiena zegarkowa. Zapamiętaj! Zapobiegaj!

Chcesz uniknąć ogromnego rozczarowania, poważnych problemów zdrowotnych i strat finansowych? Oto kilka prostych zasad jak dbać o skórę!

 

Zegarek Swatch Clearly SO29K100 higiena nadgarstka

 

Jak dbać o skórę

  • Utrzymuj zegarek w czystości. Regularnie usuwaj pot i zanieczyszczenia. Co najmniej raz na miesiąc zdezynfekuj. Z kolei po każdym treningu przepocony pasek i kopertę umyj pod bieżącą ciepłą wodą z łagodnym mydłem lub skorzystaj z nawilżonej i delikatnej w dotyku szmatki.
  • Zadbaj o czysty nadgarstek. Myj ręce i nadgarstki każdorazowo przed założeniem zegarka i po jego zdjęciu. Przed założeniem upewnij się, że skóra po wytarciu jest całkowicie sucha.
  • Pozwól skórze pooddychać, a nadgarstkowi odpocząć od ucisku. Pamiętaj, żeby regularnie zdejmować zegarek lub przekładać na drugą rękę. Ciągłe noszenie zegarka bez żadnej przerwy spowoduje nieprzyjemne podrażnienie skóry.
  • Kiedy nadgarstek jest podrażniony lub widać na nim zaczerwienienie, nie zakładaj zegarka do momentu, aż objawy nie ustąpią, a skóra się nie zregeneruje.
  • Miej na uwadze i pamiętaj! Upewnij się, że pod pasek lub bransoletę zegarka nie dostały się alergeny i inne niepożądane substancje, jak np. sok owocowy, białko jaja, owoce morza, orzechy, soja, wełna, pył, piasek i balsam do ciała. Nawet ich niewielka ilość w przestrzeni pomiędzy ręką a zegarkiem może doprowadzić do alergii i podrażnienia skóry.
  • Jeśli po noszeniu zegarka zauważysz długo utrzymujące się podrażnienie skóry, czy też jej zaczerwienienie, którego objawy nie ustępują, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem ogólnym lub dermatologiem.

Higiena nadgarstka mycie rąk

 

Noszenie zegarków, a zdrowie i bezpieczeństwo użytkowania

Nie zwlekaj i już teraz zadbaj o higienę nadgarstka, tak aby korzystanie z zegarka było jednocześnie przyjemne i bezpieczne. Pamiętaj o tych kilku prostych czynnościach pielęgnacyjnych. Znajomość zasad higieny nie tylko przedłuży żywotność zegarka, ale również zadba o zdrowie i dobry stan twojej skóry oraz gwarantuje bezpieczeństwo podczas użytkowania.


Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.