
Temat związany z pielęgnacją zegarków, czyli myciem, regularnym usuwaniem codziennych zabrudzeń z różnych części obudowy, dezynfekcją i prawidłowym polerowaniem, był wielokrotnie podejmowany w wielu artykułach dostępnych na blogu Zegarowni. W związku z tym wydawać by się mogło, że dbanie o czystość zegarka powinno być nawykiem każdego z nas, taką oczywistą oczywistością, że tak to określę. Czyścisz swój zegarek? Świetnie! Jednak to nie wszystko, o czym musisz pamiętać!
Co zrobić, żeby korzystanie z zegarka było bezpieczne? Składa się na to wiele czynników. Jednak najpierw, czy wiedziałeś, że badania przeprowadzone przez brytyjską grupę Tic Watches wykazały, że na zegarku, który nosisz, może znajdować się od 3 do nawet 8 razy więcej bakterii niż na desce toaletowej!? Tym samym taki zegarek prawdopodobnie jest najbrudniejszą rzeczą, jaką masz. Brudne paski, koperty i inne elementy obudowy są siedliskiem bakterii tlenowych, drożdży i pleśni mogących wywoływać poważne alergie i choroby skóry.
Dodatkowo badania wykazały, że co czwarta osoba w ogóle nie dba o jego czystość, a co piąta robi to średnio raz na pół roku. Więc, po pierwsze, wyczyść zegarek! Powtarzaj tę czynność regularnie, minimum raz w miesiącu. Jest to priorytet pozwalający zadbać zarówno o jak najlepszy stan zegarka, jak i twoje zdrowie.
Czysty zegarek to podstawa. Jednak warto również pamiętać, że temat higieny zegarkowej nie obejmuje wyłącznie samej pielęgnacji zegarków. Zdecydowanie o wiele rzadziej na tapet bierze się kwestię bezpieczeństwa zdrowia, bezpośrednio związanego z higieną nadgarstka, na którym zegarek jest przeważnie noszony.
Pewnie już to wiesz, ale warto przypomnieć tę podstawową informację. Tak samo, jak całe ciało człowieka, tak i same nadgarstki mają tendencję do pocenia się. U jednych osób bardziej, u drugich mniej. Taka już nasza natura. A jeśli dodatkowo regularnie nosisz zegarek i korzystasz z niego w trakcie treningów, to tym bardziej wzmożone pocenie tej części ciała jest nieuniknione.
W ciągu dnia podczas wykonywania różnych czynności pot i zanieczyszczenia zewnętrzne przesiąkają na ubrania i na ciało. Czujesz dyskomfort, więc automatycznie, żeby poczuć się lepiej, bierzesz prysznic, brudne ubranie wrzucasz do prania i zakładasz nowe, a zegarek jak był na twoim nadgarstku, tak jest nadal. Nie wyczyszczony i nieumyty.
Teraz wyobraź sobie, co dzieje się z zegarkiem i skórą, której dotyka, w jakim są stanie. Pot, brud zbiera się w zakamarkach, skóra nie oddycha, aż wreszcie pasek bądź bransoleta są nie do użytku, a Ty zmagasz się z podrażnieniem skóry lub nieprzyjemną alergią. A po ulubionym zegarku został już niestety tylko niesmak i zawód. Trochę czarny scenariusz.
Chcesz uniknąć ogromnego rozczarowania, poważnych problemów zdrowotnych i strat finansowych? Oto kilka prostych zasad jak dbać o skórę!
Nie zwlekaj i już teraz zadbaj o higienę nadgarstka, tak aby korzystanie z zegarka było jednocześnie przyjemne i bezpieczne. Pamiętaj o tych kilku prostych czynnościach pielęgnacyjnych. Znajomość zasad higieny nie tylko przedłuży żywotność zegarka, ale również zadba o zdrowie i dobry stan twojej skóry oraz gwarantuje bezpieczeństwo podczas użytkowania.