Lotnicze dziedzictwo zegarków Oris

Oris

Lotnicze dziedzictwo zegarków Oris

Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.

15 kwietnia 2022

Historia lotnictwa, odkrycia aeronautyczne oraz fascynacja tym światem nieustannie towarzyszą wielu markom zegarmistrzowskim przy tworzeniu i projektowaniu zegarków awiacyjnych. Można pokusić się o stwierdzenie, że możliwe, gdyby nie lotnictwo, to szwajcarski przemysł zegarkowy w ogóle by nie zaistniał lub upłynęłoby jeszcze kilka dobrych lat do jego rozkręcenia. Jak swoją obecność w świecie awiacji i żeglugi powietrznej zaznaczyła, jedna ze znamienitych manufaktur Swiss Made, marka Oris?

 

Oris pionierem w przemyśle zegarków lotniczych

Początek XX wieku. To moment w historii, kiedy popularne do tej pory na salonach zegarki kieszonkowe zaczęły zawodzić w czasie pracy i wykonywania zawodowych obowiązków. Ich budowa była nieporęczna m.in. właśnie podczas pilotowania samolotów, a sam zegarek należał do podstawowego wyposażenia każdego pilota.

Na ratunek pilotom przybyła, wtedy młoda i prężnie rozwijająca się, manufaktura Oris z miasteczka Hölstein. Już w 1910 roku zaczęła produkcję pierwszych zegarków dla pionierów lotnictwa. Miały być funkcjonalne, niezawodne i ultraprecyzyjne. Do dziś w archiwach szwajcarskiej marki zachowały się katalogi z tamtych czasów prezentujące zegarki kieszonkowe z kopertami ozdobionymi samolotami w stylu Blériot.

 
Zegarek Oris Oktavango Air Rescue Limited Edition limitacja współpraca
 

Jednak dopiero kolejne żmudne lata pracy znamienitych konstruktorów i wysoce wykwalifikowanych zegarmistrzów, przyniosły zamierzony efekt. W 1917 roku Oris opracował pierwszy zegarek naręczny dla pilotów, a niecałe 20 lat później na światowy rynek wypuszcza pierwszy innowacyjny model ze sztandarowej linii Big Crown – zegarek o specjalnie powiększonej koronce zaprojektowanej do obsługiwania jej w lotniczych rękawicach. Można rzec, że w samą porę, ponieważ wybuch II wojny światowej wzmogło zapotrzebowanie na praktyczne, wygodne i niezwykle precyzyjne zegarki dla pilotów.

 

Innowacje od manufaktury Oris doceniane przez najlepsze przodujące organizacje

Od ponad 100 lat niezależna firma z Hölstein nieustannie dąży do tworzenia coraz lepszych, niezawodnych i zaawansowanych technologicznie zegarków, które doceniają najlepsi z najlepszych. Są one produkowane z miłości nie tylko do tradycyjnej sztuki zegarmistrzowskiej, ale również do świata powietrznej żeglugi. Związane z rozwojem lotnictwa i dziedzictwem Szwajcarii zachwycają niezakłóconą, ponadprzeciętną pracą swoich manufakturowych mechanizmów Swiss Made (standardom porównywalnym do COSC Chronometer Certificate).

 
Lotnicze zegarki Oris szwajcarska manufaktura
 

Szwajcarskiemu producentowi Oris przez dziesięciolecia zaufało miliony osób, przodujące organizacje światowe – również zespoły związane z lotniczym przemysłem, oraz wojskowe jednostki. To dzięki tym współpracom powstawały najlepsze udogodnienia dla pilotów, ratowników i pozostałych służb mundurowych. Marka wprowadziła m.in. takie innowacje dla pilotów jak Worldtimer z przyciskami przesuwającymi wskazówkę godzinową do przodu i do tyłu w jednogodzinnych skokach, czy wysokościomierz.

Już teraz poznaj wybrane zegarki Oris, które są wysoce wyspecjalizowanymi lotniczymi narzędziami klasy premium. To również niebywałe modele, które tworzone są dla kolekcjonerów i fascynatów awiacji.

 

Poza horyzont – Okavango Air Rescue i Oris, bo pomaganie jest ważne

Wyobraź sobie, że chcesz robić w życiu coś więcej, pomagać ludziom i wspierać tych, którzy zostali pozostawieni sami sobie. Spoglądasz na mapę i wybierasz Afrykę. To tam chcesz skierować swoje kolejne kroki. Pragniesz zmieniać świat i jesteś w stanie to zrobić. Patrząc na rozległe obszary, tak bardzo różniące się od siebie topograficznie i demograficznie, jaki region byś wybrał?

W taki właśnie sposób postąpili Christian Gross i dr med. Misha S. Kruck, którzy w marcu 2011 roku założyli lotniczo-medyczną organizację ratowniczą Okavango Air Rescue (O.A.R.). Swoimi działaniami para objęła całą część kontynentu południowoafrykańskiego. Pod ich stałą opieką są rozległe tereny Botswany (wielkość tego obszaru porównywalny jest do łącznej powierzchni Francji i Belgii) i Delty Okawango wraz z miastem Maun (wielkością dorównuje powierzchni Szwajcarii). Inspiracją do założenia fundacji była Szwajcarska Służba Ratownictwa Lotniczego REGA. Podobnie jak REGA, tak i O.A.R. udziela pomocy w nagłych i awaryjnych przypadkach osobom, które potrzebują pilnej opieki medycznej, a znajdują się na odległym i niedostępnym terenie.

 
Zegarek Oris Okavango Air Rescue Limited Edition współpraca
 

Tam dostać się można wyłącznie drogą powietrzną. Wtedy właśnie wkracza lotniczy zespół ratowniczy Okavango Air Rescue, tworzony przez wykwalifikowanych lekarzy, pilotów, pielęgniarki, ratowników medycznych oraz personel administracyjny. W specjalnych zadaniach pomagają im dwa lekkie samoloty Pilatus PC-12 i dwa śmigłowce Bell JetRanger 206B-3.

 

Do teraz dolecieliśmy do ponad 1500 pacjentów w krytycznym stanie pilnie potrzebujących pomocy medycznej. Ponad 20 tys. pacjentów przyjęliśmy w naszej poliklinice. Przed O.A.R. nie było lokalnej służby medycznej, wsparcia powietrznego ani wysokiej jakości kliniki.

dr med. Misha S. Kuck, www.oris.ch
 

Budowanie świadomości o słabej opiece medycznej na trudno dostępnych i rozległych terenach wielu państw Afryki, chęć pomagania, miłość do zegarmistrzowskiego dziedzictwa Szwajcarii i inspiracja czystą naturą – tak można by pokrótce podsumować udaną współpracę lotniczo-medycznej organizacji ratowniczej Okavango Air Rescue ze szwajcarską manufakturą Oris. Z okazji 10-lecia fundacji partnerstwo zaowocowało wypuszczeniem na rynek zegarmistrzowski niezwykłej limitowanej kolekcji – modelu ProPilot Okavango Air Rescue Limited Edition 01 751 7761 4187-Set (nakład: 2011 szt.). Ten konkretny zegarek nawiązuje nie tylko do tradycyjnych lotniczych zegarków, ale również do podejmowanych działań przez O.A.R. i obszaru Delty Okawango.

 
Zegarek Oris Okavango Air Rescue Limited Edition dekiel logo O.A.R.
 

Projekt zielonej tarczy inspirowany był naturą i zielonymi trawami samej delty. Z cyferblatem komponuje się ekskluzywny pasek materiałowy stworzony przez firmę Erika's Originals. Prestiżu dodaje całości logo powietrznej służby ratowniczej wygrawerowane na stalowym deklu. Ten zegarek z limitowanej edycji w zestawie zawiera: dodatkowy brązowy pasek ze skóry, etui podróżne, specjalne pudełko i certyfikat.

 

Korona pilotów w kolekcji zegarków Oris, czyli Big Crown z brązu

Big Crown to w otoczeniu pozostałych kolekcji manufaktury Oris to prawdziwa perła w koronie, a wręcz korona pilotów, która nieprzerwanie rządzi w powietrznej przestrzeni od 1938 roku. To prawdziwa ikona szwajcarskiego zegarmistrzostwa. Projekt linii Big Crown Pointer Date to prawdziwe dziedzictwo marki przypominające o przełomowym wydarzeniu, jakim było wprowadzenie na rynek modelu o powiększonej koronce w niestandardowym rozmiarze i z funkcją daty wskaźnikowej.

Niekonwencjonalne rozwiązanie zrewolucjonizowało świat awiacji i lotniczych zegarków. Jak wcześniej było wspomniane, piloci decydowali się na zegarki Oris Big Crown, ponieważ umożliwiały wygodne jej obsługiwanie w skórzanych rękawicach bez konieczności ich zdejmowania.

W tym duchu szwajcarska firma zdecydowała się na podjęcie kolejnego wyzwania. Wyprodukowała wyjątkowy zegarek z brązu – Big Crown Pointer Date Bronze 01 754 7741 3167-07 8 20 01. Cechy takie jak: zwiększona koronka, pięknie żłobiona luneta oraz wskazówka od datownika z grotem w kształcie czerwonego półksiężyca, są synonimem tradycyjnych wartości „lotników” i sygnaturą Orisa. Nie mogło ich zabraknąć w tym projekcie.

 
Zegarek lotniczy Oris Big Crown Pointer Date Bronze brąz
 

Marka z biegiem lat wciąż zaskakuje. Tym razem nowością w postaci materiału wykorzystanego przy produkcji modelu Big Crown – brązu. Z niego wyprodukowano solidną kopertę, pierścień, koronkę i przegubową bransoletę wraz z zapięciem motylkowym. Całość dopełnia zielona tarcza z charakterystycznymi elementami dla zegarków dla pilotów. Wewnątrz obudowy umieszczono manufakturowy mechanizm automatyczny kalibru 754, którego pracę można obserwować przez przezroczysty dekiel.

Dlaczego brąz? Motywów jest kilka. Po pierwsze, to kolejne ważne odniesienie do korzeni niezależnej marki, jej początków w 1904 roku, przemysłowego charakteru i naturalnego otoczenia – w tym przypadku szwajcarskiej miejscowości Hölstein. Tak jak brąz z biegiem czasu zmienia się, staje się wyjątkowy, pokrywa się patyną, tak Oris cały czas kreuje swoje indywidualne i innowacyjne podejście do produkcji zegarków. Po drugie, brąz jest plastyczniejszy w formowaniu od stali, a do tego cechuje się wysokim poziomem antykorozyjności oraz odpornością na ścieranie. Dodatkowo proces patynowania nie zachodzi nigdy tak samo, a to sprawia, że zegarek Big Crown Pointer Date 01 754 7741 3167-07 8 20 01 będzie unikatem na skalę światową.

 

Uśmiechnij się i odkrywaj niezwykłe innowacje razem z Oris ProPilot X Calibre 400

Patrząc na kolejną nowość od szwajcarskiej marki z Hölstein, nie sposób się nie uśmiechnąć. Dlaczego? Przyjrzyj się kolejnej nowince ze świata zegarków – ProPilot X Calibre 400 01 400 7778 7158-07 7 20 01 TLC :) Wszystko przez połączenie jasnego łososiowego koloru tarczy z lotniczym stylem, który przeważnie kojarzy się ze stonowanymi barwami. Jednak taki właśnie był zamierzony cel inżynierów Oris, by rozjaśnić ponury nastrój i szary świat zabawą i żywą paletą barw.

Takie rozwiązanie jest również nowym początkiem w historii marki otwierającym okres kolejnych przełomowych odkryć na miarę nowoczesnych technologii. Model ProPilot X Calibre 400 jest nie tylko kontynuatorem linii zegarków Oris dla pilotów. To świeże spojrzenie na specjalistyczne zegarmistrzostwo. Zaprojektowany w ten sposób, aby można było czerpać radość z niezawodnej pracy podzespołów mechanicznych, solidnej i lekkiej konstrukcji podkreślonej przez jasne kolory.

 
Zegarek lotniczy Oris ProPilot X Calibre 400 tytan kaliber 400
 

W zegarku Oris ProPilot X Calibre 400 01 400 7778 7158-07 7 20 01 TLC na pierwszy plan wysuwa się nie tylko tarcza, ale również tytanowa budowa. Kształt koperty i ostre linie nawiązują do ponad 100-letniej historii awiacji. Surowy wygląd podkreśla satynowane i piaskowane wykończenie. Całość dopełnia żłobiony bezel i ogniwowa bransoleta z tytanu, a także takie charakterystyczne udogodnienia dla kolekcji ProPilot jak: 100 metrów wodoszczelności, wskazówki i liniowe indeksy wypełnione jasną Super-LumiNovą®, duża koronka, czy szkło szafirowe z wewnętrznym antyrefleksem.

Jednak jest coś jeszcze, co ze zwykłego lotniczego zegarka premium, stawia model Oris ProPilot X na pierwszym miejscu. Jest prawdziwym top of the top pośród pozostałych kolekcji. Otóż we wnętrzu tego zegarka producent umieścił autorski mechanizm nowej generacji o podwyższonym standardzie – kaliber 400 o naciągu automatycznym. To prawdziwe arcydzieło sztuki zegarmistrzowskiej prezentujące połączenie tradycyjnego rzemiosła z wysoce zaawansowanymi technologiami.

Wykwalifikowani inżynierowie marki Oris opracowali mechanizm automatyczny najlepszej klasy Swiss Made o niebywałej konstrukcji. Charakteryzuje się podwyższonym poziomem antymagnetyzmu, stabilniejszym systemem rotora i pięciodniową (120-godzinną) rezerwą chodu i 10-letnią gwarancją.

 
Zegarek lotniczy Oris ProPilot X Calibre 400 mechanizm kaliber 400 tytan
 

Te niestandardowe rozwiązania przede wszystkim miały wyeliminować problemy związane z krótkim czasem rezerwy chodu, negatywnym działaniem pól magnetycznych czy wątpliwą precyzją chodu. Wysoko postawiona poprzeczka, ale nie niemożliwa do przeskoczenia. Jednak by to wszystko było to możliwe, kaliber 400 dodatkowo poddano szeregowi rygorystycznych testów. Co za tym idzie? Otrzymano mechanizm, który, chyba śmiało to można powiedzieć, przekracza normy stawiane przez Szwajcarski Instytut Testowania Chronometrów COSC.

Więcej informacji o luksusowym manufakturowym mechanizmie Oris 400 klasy Swiss Made, znajdziesz pod poniższym linkiem.

 
 

To jak? Jesteś gotów na zabawę z kolorami i móc zaufać najnowszym innowacjom, ultraprzeciętnej precyzji chodu oraz wytrzymałej konstrukcji? Odkryj jasną stronę zegarków lotniczych Oris ProPilot X Calibre 400!

 

Odkryj lotniczy świat z zegarkami premium Oris

Zainspirował cię świat szwajcarskich zegarków i lotnicza historia marki Oris? Chcesz pomagać i wspierać działania Okavango Air Rescue? Może pragniesz latać razem z prawdziwymi królami przestworzy lub nieść radość i optymizm płynący z odkrywania nowych technologii? Już teraz odkryj niezwykłe kolekcje zegarków Oris dedykowane pilotom, nurkom, sportowcom, kolekcjonerom. Już teraz zapoznaj się z bogatą ofertą ekskluzywnych modeli premium od szwajcarskiej manufaktury z Hölstein dostępną w naszym sklepie stacjonarnym i na stronie internetowej!


Aneta Kublik

Z wykształcenia jest filologiem polskim. Pisanie towarzyszy jej od zawsze. Powiedzieć o niej „zegarkowy pasjonat” to mało. Lubi śledzić nowe rozwiązania technologiczne, a zegarkowy savoir-vivre nie ma przed nią tajemnic. Prywatnie trenuje kalistenikę i fitness.