Zegarki inspirowane historią

Rozmaitości

Zegarki inspirowane historią

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

19 lipca 2018

Poszczególne modele oraz linie zegarków, dla podkreślenia swojej wyjątkowości, często powstają w celu uwieńczenia ważnych wydarzeń. Wiele z nich swoim designem nawiązuje w bezpośredni sposób do ważnych momentów z perspektywy historii.

Błonie – polska historia zaklęta w zegarkach

Historia polskiej manufaktury zegarków Błonie sięga 1956 roku. Marka powstała w związku z decyzją na szczeblu politycznym i w 1960 roku, podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich, zaprezentowała pierwszy czasomierz sygnowany swoim logo. Praca produkowanych w latach 60-tych ubiegłego wieku czasomierzy oparta była o radziecki mechanizm 2409 z 15 kamieniami łożyskującymi, którego budowa wzorowana była na kultowym szwajcarskim aparacie AS 1430. U schyłku lat 70-tych zapadła decyzja o wstrzymaniu produkcji, co w ostateczności doprowadziło do upadku słynnej i kultowej marki.

Marka Błonie powróciła na rynek czasomierzy w 2014 roku, debiutując modelem Zodiak, który swoim wyglądem nawiązywał do zegarków popularnych w latach świetności przedsiębiorstwa. W 2015 roku, z okazji 75 rocznicy Bitwy o Anglię, Błonie zaprezentowało model WX302, który stanowił hołd dla Pierwszej Polskiej Jednostki Myśliwskiej w Wielkiej Brytanii – Dywizjonu 302, który brał bezpośredni udział w bitwie i wykazał się godnym podziwu bohaterstwem. Na szczególną uwagę zasługuje model BH300, którego powstanie inspirowane jest działaniami Polskiego Dywizjonu Bombowego 300, walczącego w ramach Królewskich Sił powietrznych w Anglii. Cały proces tworzenia modelu był ściśle konsultowany z dr-em Grzegorzem Śliżewskim, który specjalizuje się w historii polskich oddziałów walczących o Anglię.

zegarki Błonie BH-300

Glycine – szwajcarski hołd dla polskich lotników

Marka Glycine powstała w 1914 roku w szwajcarskim miasteczku Bienne, z inicjatywy lokalnego zegarmistrza Eugena Meylana. W 1931 roku przedsiębiorstwo zaprezentowało pierwszy czasomierz z mechanizmem automatycznym, który zrewolucjonizował światowy rynek zegarków. W 2018 roku przedsiębiorstwo zaprezentowało niezwykle wyjątkowy egzemplarz zegarka Glycine Combat 6 Vintage Limited Edition Polish Air Force GLO148, zaprojektowany z okazji 100 rocznicy powstania Polskich Sił Powietrznych. Model dostępny jest w ściśle limitowanym nakładzie 100 sztuk. Numer limitacji umieszczony został na dekielku zegarka, obok którego znajduje się szachownica, przywodząca na myśl tę umieszczaną na kadłubach polskich samolotów,oraz data 1918 – 2018, przypominająca o jubileuszu bohaterskich sił powietrznych. Pracę czasomierza oparto o aparat z automatycznym naciągiem, który napędzany jest wraz z każdym ruchem nadgarstka właściciela, dzięki czemu nie potrzebuje do działania baterii lub cyklicznego nakręcania. Tarcza, na której brzegach naniesiono naprzemiennie białe i czerwone linie, przykryta została szkiełkiem szafirowym, które posiada 9 na 10 punktów w Skali Mohsa i może być zarysowane tylko i wyłącznie przez diament. Czasomierz zapakowany został w skrzynię na amunicję, która ma przypominać o jego militarnym charakterze.

zegarek-meski-glycine-combat-6-vintage-limited-edition-polish-air-force-automatyczny-gl0122-pl-1

Szturmańskie – kosmiczny wyścig z czasem

Szturmańskie to rosyjska marka, której powstanie sięga 1949 roku. Zegarki sygnowane jej logiem były produkowane na potrzeby szkoły wojskowej w Związku Radzieckim. Każdy z jej absolwentów wraz z dyplomem otrzymywał czasomierz, dzięki czemu marka uzyskała status wyjątkowo prestiżowej. Przedsiębiorstwo chętnie nawiązuje do wyścigu kosmicznego między ZSRR a USA. Prawdziwą sławę i międzynarodowe uznanie przyniósł marce rok 1961, kiedy to zegarek sygnowany jej logiem został zabrany w pierwszą podróż kosmiczną przez Juriego Gagarina. Każdy z linii zegarków Szturmańskie stanowi hołd dla ważnych w ZSRR wydarzeń historycznych. Seria „Sputnik” upamiętnia wystrzelenie w kosmos pierwszej sztucznej satelity, linia „Artic” powstała z okazji pierwszej ekspedycji ZSRR na Biegun Północny, zaś kolekcja zegarków „Open Space” ma za zadanie przypominać o pierwszym spacerze w otwartej przestrzeni kosmicznej, który miał miejsce 18 marca 1965 roku.

zegarki Szturmanskie

Vostok Europe – litewska precyzja, radziecka historia

Vostok Europe to litewska manufaktura czasomierzy, która powstała wskutek kontraktu między dwoma firmami – Vilnius Koliz oraz Chystopol Watch. Dzięki niebywałej funkcjonalności oraz imponującej jakości wykonania, zegarki Vostok Europe skradły serca profesjonalnych sportowców, wśród których możemy znaleźć strongmena Zydrunasa Savickasa oraz kierowcę rajdowego Benediktasa Vanaga. Poszczególne serie sygnowane logiem marki w bezpośredni sposób nawiązują do historii i Związku Radzieckiego.

Seria czasomierzy "North Pole-1" swoją nazwę zawdzięcza pierwszej stacji badawczej przeznaczonej do badań polarnych. Zegarki zostały skonstruowane w taki sposób, aby sprostać niezwykle ciężkim warunkom jakie panują na biegunie. Dzięki wodoszczelności ocenionej w klasie 200 metrów, każdy z czasomierzy jest odporny na szok termiczny. Wygląd zegarków linii "Lunokhod 2" inspirowany jest pierwszym rosyjskim pojazdem który wylądował na księżycu. Każdy z modeli wyposażono w innowacyjne podświetlenie trytowe, które nie wymaga dodatkowego naświetlania. Na ich tarczach umieszczono niesłychanie precyzyjne sub-tarcze chronografu, które pozwalają na dokonanie pomiarów z dokładnością co do 1/20 sekundy. Zegarki z kolekcji Europe N1 Rocket nawiązują do zaprojektowanej w ZSRR, największej na świecie rakiety kosmicznej. Serię charakteryzuje niezwykła różnorodność oraz funkcjonalność, dzięki której zegarki Europe N1 Rocket, podobnie jak wcześniej wspominana rakieta, wyprzedzają swój czas.

zegarki Vostok Europe


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.