H3 - Innowacyjna technika podświetlania!

Rozmaitości

H3 - Innowacyjna technika podświetlania!

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

17 lutego 2014

H3 czyli tryt - rewolucyjna metoda podświetlania zegarków, która zdobywa coraz większą popularność, okazuje się być najwydajniejszą. Ta szwajcarska technologia została zaprojektowana i stworzona przez przedsiębiorstwo mb-microtec, które powstało w 1968 roku.

Na czym polega przewaga takiego oświetlenia nad powłoką luminescenyjną?

Na czym polega przewaga trytu nad innymi rodzajami podświetlenia? Podświetlenie tarczy dzięki technologii H3 ma 100 razy większą siłę podświetlenia a dodatkowo system ten potrafi świecić nieprzerwanie nawet przez 25 lat! Oprócz tego oświetnie H3 jest samozapłonowe, co oznacza, że nie potrzebuje baterii czy akumulatora. Takie rozwiązanie nie wymaga również żadnego przycisku włączającego tę funkcję.

Oznaczenie H3 stosowane w zegarkach stosujących tę technologię podświetlania wskazówek i indeksów to wzór chemiczny trytu (tritium) czyli izotopu wodoru. W przeprowadzonym przez naukowców teście naukowym dowiedziono, że podświetlenie tarczy wykorzystujące warstwę luminescencyjną Super Luminova, jest znacznie silniejsze przez pierwsze 5 minut, natomiast szybko i regularnie spada, podczas gdy przy podświetleniu H3 jasność utrzymuje się w niezmiennym stanie przez 10 lat. Po 12 latach użytkowania siła świecenia spada o 50%, a po 24 latach do 25% jasności początkowej, co ludzkie oko odbiera jako ok. połowę siły świecenia początkowego.

podświetlenie trytowe w zegarku Vostok Europe

Zasada działania trytu

Technologia oświetleniowa mb-microtec H3 to maleńkie, szklane rurki, które na wewnętrznej stronie powleczone są luminoforem, czyli świecącą masą. Zawierają niewielką ilość gazowego trytu. Emitowane z gazu trytowego elektrony nieprzerwanie aktywują luminofor. Do procesu produkcyjnego wymagane jest wysoko wyspecjalizowane i bardzo dokładne oprzyrządowanie. Szklane rurki za pomocą specjalnie przez mb-microtec dla tego celu opracowanego lasera zostają zespolone i hermetycznie zamknięte. Tryt nie ma prawa więc wydostać się na zewnątrz. Ciekawostką jest to, że firma obecnie potrafi wyprodukować naczynie o średnicy 0.5mm, co wyróżnia ją wśród konkurentów na rynku.

podświetlenie trytowe w zegarku Vostok Europe

Problem z popularnością?

Zegarki z taką technologią podświetlenia niestety nie cieszą się dużą popularnością na rynku ze względu na powszechną, acz błędną opinię o promieniowaniu radioaktywnym, które ma wydzielać tryt. Faktem jest, że pierwiastek ten zawarty w czasomierzu jest całkowicie nieszkodliwy dla człowieka. Roczna dawka promieniowania dla osoby noszącej zegarek z oświetleniem H3 wynosi maksymalnie 0,1 mikrosieverta. To 30000 razy mniej niż dawka średniego naturalnego rocznego promieniowania na ziemi. Taka ilość jest oczywiście zupełnie nieszkodliwa - powyższe dane dotyczą w dodatku możliwej maksymalnej dawki promieniowania, więc nie ma nawet gwarancji, że będzie ona nawet tak wysoka. Rzeczywiste średnie promieniowanie jest nawet dziesięćiokrotnie mniejsze. Wydaje się więc bezcelowe, aby przy tak niewielkim obciążeniu mówić w ogóle o ryzyku napromieniowania.

podświetlenie trytowe w zegarku Vostok Europe

 

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.